Vestermose Idrætsforenings historie

Efter Dybbøl 1864 kom mange soldater hjem med skader på legeme og sjæl. En vej frem var oprettelse af skytteforeninger, hvor soldaterne kunne opleve sammenhold og kammeratskab. Den oprindelige skytteforening startede i 1869 og nuværende VIF er resultat af flere sammenlægninger.

Sønderup-Nordrup Gymnastik- og Idrætsforening (startede som Skytteforening 1869), Ottestrup Gymnastik- og idrætsforening (1890), Tyvelse IF (1922). Tyvelse og Ottestrup blev sammenlagt til Sorterup-Ottestrup G&I i 1961, som videre lagt sammen med Sønderup-Nordrup GI til Vestermose Idrætsforening i 1969.

Vores forening, Vestermose Idræts Forening stiftes 10. april 1996.

Geografisk dækker foreningen tidligere Vestermose Kommune.

Skytterne er forsvundet, mens gymnastik og fodbold har været gennemgående aktiviteter. Perioder med især håndbold, volleyball og badminton er kommet og gået.

Idrætsforeningerne trues på livet af forskellige strømninger i tiden. Tilbud i skoler og SFO, underholdning på elektroniske medier m.m. er magtfulde konkurrenter, men i landdistrikterne er nu om stunder også skolelukninger med til at udhungre det lokale foreningsliv. Vi har alle et ansvar for at vores forening har de rette betingelser for at kunne tilbyde gode og tillokkende aktiviteter til vores lokalsamfund, så foreningen kan eksistere mange år endnu. Dertil kræves en stærk bestyrelse og dygtige, inspirerende trænere, for ikke at glemme engagerede forældre.